Orăștie
joi, 18 noiembrie 2021

Inter Petrila – Gloria Geoagiu 3 – 1 (3 – 0)

A doua înfrângere la rând, în Vale
Gloria Geoagiu, a pierdut, scor 3 – 1, partida disputată pe terenul celor de la Inter Petrila. Meciul a contat pentru etapa 5, a sezonului 2021/2022 al Ligii 4.
Să spunem, că la partida de duminică, de la Petrila, tehnicianul Gloriei, nu s – a putut baza pe 5 jucători ai formației noastre.
A fost a doua deplasare, pe care echipa antrenată de Ioan Marcu, a disputat – o în Valea Jiului.
“Alb – albaştrii”, vor încheia săptămâna viitoare, disputele cu echipele din “Vale”, atunci băieții noștri, se vor deplasa pe terenul celor de la Mânerul Uricani.
Prima repriză de la Petrila, a aparținut gazdelor, care au dominat jocul, fructificând ocaziile avute.
Petrilenii au deschis scorul încă din minutul 1, după reușita lui Matei, dintr – un penalty, acordat de centralul partidei, după un fault al portarului Gloriei, Corobea.
Gazdele și au mărit avansul în minutul 31, prin golul lui Zavracu, care a fost angajat cu o minge peste apărarea noastră, și atacantul Petrilei, scăpat singur cu portarul Gloriei, l – a învins.
Golul trei al Interului, a fost reușit de Câmpeanu, în minutul 45, care a înscris cu o lovitură de cap, din careul mic, după un corner.
Cea mai mare șansă de gol, a primei reprize, pentru Gloria, i – a aparținut lui Vâjdea, care a reluat cu capul, mingea peste poarta adversă, după un corner.
În partea secundă, la adăpostul scorul înregistrat în prima repriză, jucătorii gazdă, nu au mai forțat, jucătorii Gloriei fiind cei care au dictat ritmul.
“Alb – albaștrii” și au creat câteva situații de gol, cea mai mare dintre ele, fiind ratată de Noja, lovitura de cap a acestuia, din interiorul careului, a fost respinsă în corner, de goalkeeperul gazdelor.
Același Noja, va înscrie în minutul 89, golul de onoare al Gloriei, cu un șut din careu, la colțul scurt.
O înfrângere care din păcate, coboară Gloria în afara podiumului, până pe locul 5, iar în etapa următoare, sâmbătă, 9 octombrie, ora 11.00, echipa noastră, va întâlni pe teren propriu, Victoria Călan.
Tehnicianul Gloriei, Ioan Marcu, a început jocul în următoarea formulă: Corobea – Vâjdea, Sav, Filipescu, Pojoni, Terna, Tătulea, Vișan, Barb, Chelariu, Cârdei.
În repriza secundă au mai evoluat: Costea, Miron și Noja.
Pe baca de rezerve: Bodea