7.2 C
Orăștie
marți, 19 martie 2024

Futsal: CS United Galați – Autobergamo Deva 8 – 3. Devenii au pierdut fotoliul de lider în favoarea gălățenilor

Fostul lider al Ligii 1 la futsal, Autobergamo Deva a pierdut, duminică, pe terenul campioanei naționale, United Galați, cu scorul de 8 – 3. Partidă a contat pentru etapa 12, ultima din calendarul acestui an la futsal.

Înaintea derby – ului din Sala Sporturilor „Dunărea” din Galați, Autobergamo, era singura echipă care nu cunoscuse eșecul.

Prima repriză a fost una echilibrată, care s – a încheiat cu avantajul echipei de la malul Dunării, scor 2 – 1.

După pauză, devenii nu au putut rezista iureșului ofensiv al campioanei din Galați, iar în minutul 31, gazdele aveau pe tabelă un avantaj de șase goluri (7-1).

Reușitele semnate de Laszzlo Szocz și Marinică Plugaru (Autobergamo), au dus scorul la 7 – 3, dar ultima reușită a derby – ului i – a aparținut lui Florin Ignat, de la United, care a închis și tabela la 8 – 3.

După înfrângerea suferită, Autobergamo Deva, a pierdut fotoliul de lider în favoarea celor la United Galați, care acum conduc în ierarhia Ligii 1 la futsal, cu 2 puncte avans.

La finalul partidei, finanțatorul celor de la Autobergamo Deva, Dorin Popă, a declarat, citat de cotidianul Mesagerul Hunedorean: „Un meci execrabil făcut de echipa noastră, cu greşeli şi evoluţii de curtea şcolii, am pierdut în fata Galaţiului fără drept de apel, echipă care a ştiut ce vrea! Felicitări Galaţi! Eu, personal, îmi cer scuze suporterilor pentru această evoluţie deplorabilă! Va urma o perioadă de întrerupere în care trebuie să mutăm decisiv pentru a putea visa la vreun trofeu!”.