Cetățile dacice din Munții Orăștiei sunt în aceste zile gazde ale unei noi ediții a școlii de vară ArheoArhitectura. Este un demers al partenerilor noștri de la Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca pe care l-am sprijinit și l-am încurajat. Școala de vară nu ar fi fost posibilă și fără aportul Institutului Național a Patrimoniului, Asociației Monumentum, Muzeului Național de Istorie a Transilvaniei, și instituțiilor noastre din subordine – Direcția Generală de Administrare Monumente și Promovare Turistică Hunedoara și Muzeul Civilizației Dacice și Romane Deva.
Până în 24 iulie, în cadrul școlii de vară, studenți la Arhitectură și Arheologie din mai multe centre universitare din țară vor avea ocazia să cunoască și să studieze monumentele antice din zona Sarmizegetusei Regia. Specialiștii care coordonează acest proiect și-au propus să creeze un cadru educativ-cultural pentru colaborarea interdisciplinară în vederea mai bunei protejări și puneri în valoare a patrimoniului de acest tip.
Tuturor participanților le doresc succes, o ședere de studiu cât mai plăcută și mai instructivă.
Cetățile dacice din Munții Orăștiei, patru dintre ele aflate în proprietatea Județului Hunedoara și una, Sarmizegetusa Regia, aflată în administrare, oferă un potențial de studiu și de cercetare uriaș. Tocmai de aceea, finanțăm constant cercetările arheologice sistematice, dezvoltăm și derulăm proiecte de conservare, restaurare și punere în valoare, creăm condiții civilizate și facilități de vizitare a celor cinci cetăți aflate pe lista patrimoniului mondial UNESCO.